Výběr zvedáku

Vzhledem k tomu, že automobilový zvedák je nezbytnou výbavou každého autoservisu i pneuservisu a je poměrně značnou investicí, je potřeba jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Zvedák má ve většině případů sloužit dlouhou dobu, důležitá je tedy jeho kvalita, provozní schopnosti a také budoucí péče Vašeho dodavatele.

 

Kde koupit zvedák ?

Dnes je zejména na internetu mnoho prodejců zvedáků i další servisní techniky, takže pečlivý výběr kde zvedák koupit je prvním krokem. Kvalitní prodejce by Vám měl nabídnout veškeré služby spojené s prodejem a péčí o zvedák. Tzn. poradenství, ideálně předvedení zvedáku, dopravu, montáž, revize a následný záruční i pozáruční servis. Aby toto vše mohl dodavatel nabízet, musí mít samozřejmě na vše dostatečné kapacity, jak personální, tak i technické a skladové. Dobře si tedy před nákupem zvoleného prodejce prověřte. Firma, která chvíli prodává granule pro zvířata, nebo kuchyňské hrnce a chvíli pneuservisní vybavení Vám tuto jistotu zřejmě nedá :o) ( toto je sice úsměvné, ale je to reálná zkušenost našeho zákazníka, dohledatelná na internetu )

 

Jaký typ zvedáku ?

V zásadě se můžete rozhodovat mezi zvedáky, které se kotví do podlahy a mezi mobilními zvedáky, které lze po servise přemísťovat. Jako ideální volba pro menší pneuservisy se v poměru cena/výkon osvědčil mobilní nízkozdvižný zvedák, který zcela postačuje pro pohodlné sundání a nandání kol. Speciálním zvedákem, který je kompromisem, mezi oběma typy je jednosloupový mobilní zvedák, který umožňuje přístup i ke spodku vozidla, ale stále má i výhody mobily, resp. možnosti přesunu po dílně.

Nejrozšířenějším a nejprodávanějším typem je dvousloupový zvedák. Proto má také více možností provedení, které se liší technologií pohonu, umístěním spojení sloupů, snadností obsluhy a nosnosti.

Podle pohonu, rozlišujeme sloupové zvedáky elektromechanické a elektrohydraulické. U mechanických zvedáků motor roztáčí šroubovici na které jsou nosné matice, které zprostředkovávají zdvih patek s rameny. Tento systém je velice náročný na kvalitu použitých komponentů i na údržbu a je tedy lépe se mu vyhnout. V případě levnějších zvedáků na něj raději úplně zapomenout. Ideální volba je zvedák elektrohydraulický. Motor zde pohání hydraulické čerpadlo, které tlačí olej do pístů a ty prostřednictvím řetězů zdvihají patky zvedáku s rameny. Hydraulika je velice spolehlivá, nenáročná na údržbu a i případné opravy nejsou nijak nákladné.

Sloupový zvedák může mít propojení mezi sloupy vrchem, nebo spodem. Vzhledem k tomu, že spodní přejezd je velice nízký, je tento typ rozšířenější. Horní provedení je nákladnější a náročnější na výšku prostoru.

Lze tedy říci, že nejpreferovanější volbou jsou elektrohydraulické dvousloupové zvedáky se spodním přejezdem. Ty se dále rozdělují podle různé nostnosti a zejména podle složitosti obsluhy. Zvedáky mají totiž jako jeden z hlavních bezpečnostních prvků v každém sloupu zpětné západky, které při pohybu nahoru automaticky zapadají a zabrání tak v případě selhání poklesu ramen zvedáku. Samozřejmě zvedák je potřeba i spouštět, takže i západky je třeba při spouštění odjistit. Používají se dva způsoby. U levnějších hobby verzí je v každém sloupu lanko, za které se musí v každém sloupu zatáhnout, aby se západky odjistily. Komfortnější řešení je samozřejmě elektromagnetický systém, kdy odjištění všech západek docílíme pomocí čtyř elektromagnetů, pohodlně tlačítkem z místa obsluhy.

Rozdělení elektohydraulických sloupových zvedáků:

  • verze hobby: nosnosti 2700kg,3000kg,3200kg, manuální bezpečnostní západky

  • verze profesional: nosnost 4000kg, elektromagnetické bezpečnostní západky